Članki Članki

Nega kože po sončenju - po poletju
Naši nohti
Nega naše kože v zimskem času
Depilacija
Mastna koža
Kaj koža potrebuje, če ne...
Pedikura
Suha koža
Valentinovo ličenje
Vaša urica
Vsakodnevno čiščenje kože


Vsi članki so bili objavljeni v revijah SuperMAMI.
Članke je napisala Marjanca Božič Kostanjšek


Nega kože po sončenju - po poletju


Ko se poletje poslavlja, smo ponavadi ponosne na lepo zagorelo polt, ki smo si jo pridobile v vročih mesecih. Da koža na obrazu in telesu po sončenju, vročini in slani vodi ne postane pusta in »oluščena«, moramo poskrbeti že poleti. Pomembno pa je, da tudi po dopustu našo kožo primerno negujemo.

To velja tako za kožo obraza kot za kožo telesa. Da bomo kožo pravilno oskrbeli, ji privoščimo piling – luščenje povrhnjih plasti odmrlih celic. Nežen piling ne bo škodil vašemu na novo pridobljenemu tenu – koža pa bo spet zadihala in bo pripravljena na sprejem hranilnih snovi. Za razliko od težkih, bolj mastnih krem sedaj koža najbolj potrebuje vlaženje.

Zaradi vpliva sončnih žarkov na kožo se vrhnja plast izsuši in postane debelejša. To pospeši luščenje kože, kar povzroči, da se izvodila žlez lojnic z »luskicami« zamašijo, kar prepreči nemoteno izločanje loja na površje kože. Loj, ki koži daje zaščitni premaz, ne more pravilno iztekati na površje. Prav ta proces pa lahko pri mastni koži povzroči, da se po poletju, ko je koža navidezno lepša, stanje spet drastično poslabša. Na koži tako opazimo več vnetnih procesov – mozoljev.

Suha koža obraza postane še bolj suha, neelastična in občutljiva. Če kožo že poleti dovolj vlažimo, tako preprečimo preveliko izgubo vode in s tem razvlaževanje kože. Omogočiti pa moramo tudi, da je izločanje loja nemoteno (piling).

Pomembno je tudi, s čim čistimo obraz. Za suho kožo uporabljamo izključno čistilno mleko ter tonik, ki ne vsebuje alkohola. Za mastno in nečisto kožo pa čistila v obliki mila ali gela ter tonik. Kožo izdatno navlažimo z ustreznimi vlažilci oz. serumi, za suho in starejšo kožo uporabimo kreme, ki spodbujajo regeneracijo kože.

Prav jeseni bi svetovala, da si privoščite nego obraza v kozmetičnem salonu. Kozmetičarka bo po pregledu kože ocenila, kaj vaša koža najbolj potrebuje. Temeljito vam bo očistila obraz, naredila izdatno masažo ter nanesla masko, po kateri se boste počutile sveže. Ko boste imele še lepo oblikovane obrvi in pobarvane trepalnice, boste lažje in s svežim občutkom začele »novo delovno sezono«.

Tudi zagorela koža po sončenju potrebuje posebno pozornost. Luščenje odmrlih celic s telesa je po dopustu na morju skoraj obvezno. Kozmetične hiše so za ohranjanje zagorele kože še v jesen ponudile na tržišče tudi izdelke, s katerimi zagorelo polt lažje vzdržujemo. Razna mleka in losjoni po sončenju so sedaj prava stvar za nahranitev in navlažitev kože telesa. Ti preparati delujejo tako, da prisilijo celice, da se obdržijo skupaj in dlje časa ostanejo na površju kože (luščenje upočasnijo) ter hkrati izdatno vlažijo kožo.

Zagorel videz kože pa lahko ohranjamo tudi s kremami za samoporjavitev ali z občasnimi obiski solarija.

Tudi zagorela koža telesa potrebuje po sončenju posebno pozornost. Luščenje odmrlih celic s telesa je po dopustu na morju skoraj obvezno.

Suha koža na obrazu postane še bolj suha, neelastična in občutljiva. Če kožo že poleti dovolj vlažimo, tako preprečimo preveliko izgubo vode in s tem razvlaževanje kože.


Naši nohti


Nohti na rokah in nogah so lahko vsakomur v okras, zna pa se skrb zanje spremeniti v pravo nočno moro.
Nohte na rokah prekomerno izpostavljamo čistilom, večkratno umivanje rok z milom lahko kvarno vpliva na njihovo trdnost in prožnost.

Nohte na nogah tlačimo v moderno, a neustrezno obutev. Visoke pete, zašiljene konice čevljev in premajhna obutev pripomorejo k bolečim nogam ter nepravilni rasti in poškodbam nohtov. Obremenitve, kot so dolgotrajno stanje ter obuvala, narejena iz materialov, ki ne dihajo, prekomerna telesna teža itd., stanje le še poslabšajo.

NOHT
Razvoj nohta se začne v tretjem embrionalnem mesecu. To so pravzaprav poroženele celice, ki so sestavljene iz:
– korena:
tiči v kožni gubi, ki je obenem njegova zarodna plast (matica). Del, ki izrašča, je svetlejši in spominja na lunin krajec, zato ga imenujemo lunica;
– nohtne ploščice:
prilega se na nohtno ležišče, obdaja jo nohtna kožica, ki je naravna obramba pred vdorom raznih kužnih klic;
– obnohtje:
je tkivo, ki obdaja noht.

Noht zraste okrog 0,1 mm dnevno.

NEGA NOHTOV
Normalna nega nohtov na rokah je dokaj enostavna. Nohtno kožico si zmehčamo (s kopeljo ali oljem) ter jo nežno potisnemo nazaj. Noht si popilimo na želeno dolžino in obliko (ovalna oblika ali oglato piljenje). Nato si noht po želji še spoliramo s posebno pilo ali pa polakiramo.

Na nogah si nohte strižemo oglato (naravnost), da preprečimo boleče vraščanje nohta v kožo. Če imamo trde nohte, si noge predhodno namakamo v kopeli za noge, ki bo nohte dodatno zmehčala in vam olajšala delo. Odvečno obnohtno kožico si odstranite z nohta s paličico ali pa jo narahlo odpilite. Noht je sedaj pripravljen na poliranje s polirno pilico ali pa za nadaljnje lakiranje.

TRENDI V LAKIRANJU NOHTOV
Nekaj več kot običajno lakiranja nohtov je t. i. poslikava nohtov. Poslikava nohtov je primerna tako za nohte na nogah kot na rokah, čeprav jo največkrat opazimo na umetnih nohtih na rokah.
Če ste vsaj malo spretne, lahko poskusite z manj zahtevno poslikavo nohtov tudi doma. Izberite dva laka v kontrastnih barvah. S prvim si pobarvajte celotno površino nohta. Ko se ta podlaga posuši, v drugi lak pomočite majhno paličico (lahko zobotrebec) in naredite na vsak noht pikice v obliki rožice. Ko se vse posuši, prelakirajte s prozornim lakom, da bo vaša poslikava na nohtu obstala dlje.

Modni nasvet:
Mogoče je bolje, če se najprej lotite poslikave nohtov na nogah (tako ne bo težav z nanosom laka na desno roko, velja za desničarke).
Primer: noht si prelakirajte s temno rdečim lakom, nanj pa narišite belo rožico. Ali obratno: bela podlaga z rdečo rožico.


Nega naše kože v zimskem času


Koža obraza je pozimi zelo občutljiva. Nizke temperature, suh zrak v centralno ogrevanih prostorih, veter, smog, vse to so dejavniki,ki močno vplivajo na stanje naše kože v zimskih mesecih.

Po smučanju ali po daljših zimskih sprehodih v naravi se koža LIC IN NOSU rada lušči.. Nizke temperature povzročijo, da se krvne žilice skrčijo, zaradi tega se poslabša mikrocirkulacija, izmenjava snovi v celicah je slabša, kar povzroči slabši videz in stanje kože. Razširjene kapilare, luščenje kože pa najprej opazimo na suhi in tanki koži.

V zimskih mesecih je KOŽA tudi veliko bolj umazana (smog), zato moramo še bolj skrbeti za redno vsakodnevno čiščenje kože z mlekom in tonikom, da temeljito očistimo nečistoče, ki so se čez dan nabrale na koži. Kožo redno mažemo z ustrezno kremo, kožo pa pred nanosom kreme namažemo z vlažilcem oz . serumom za dodatno vlaženje. Z leti se sposobnost kože, da zadržuje vlago slabša. Koža pa vedno potrebuje vlaženje tudi »od znotraj«, kar dosežemo z zadostno količino zaužite vode, ki zagotovi vlaženje povrhnjice iz spodnjih plasti kože. Če imate občutek, da morate za kožo narediti nekaj več, si kožo dodatno nahranite z nanosom doma pripravljene ali kupljene maske, katero nanesete na očiščen obraz ter jo pustite delovati približno 15 do 20 minut. Nato si masko sperete z mlačno vodo, ter namažite vlažilni serum in kremo. Ne pozabite na kožo okog oči, ki jo redno mažite s preparati namenjenimi temu občutljivemu delu obraza.
Oblika in velikost USTNIC nam je že dana. Se pa zaradi procesov staranja, ter pod plivom zunanjih dejavnikov npr. Izpostavljenostjo sončnim žarkom z leti ustnice spreminjajo. Mraz in veter ustnice dodatno izsušita, tako da je uporaba vlažilnih krem oz. zaščitnega balzama za ustnice obvezna. Nasvet: namažite si ustnice večkrat z medom. Med pustimo na ustnicah, da se vpije oz. dokler ga z ustnic ne poližemo.
Skrb za ROKE pozimi prepreči, da bi koža na rokah postala raskava, razpokana in občutljiva.Prvo pravilo je vsekakor nošenje rokavic, uporaba nežnih mil za umivanje rok, zaščita rok kadar uporabljamo agresivna čistila za čiščenje stanovanja ter večkratno nanašanje hranilne kreme za roke. Če vam kljub temu ne uspe ohraniti lepe in voljne kože priporočam , da si privoščite parafinsko kopel za roke v kozmetičnem salonu. Kozmetičarka vam bo roke namazala s kremo ali masko za roke, nakar boste roke potopili v prijetno segret parafin, ki bo na rokah ustvaril toplo oblogo. Oblogo pustimo delovati 20 minut. Vaše roke bodo kot prerojene- koža bo spet mehka in voljna.


Suha koža
Suha koža je tanka in nežna. Pore so zelo majhne, na licih so lahko vidne drobne žilice. Suha koža izloča manj loja, maščobna plast na njeni površini je pretanka, zato se začne luščiti.
Pri pomanjkljivi negi se na suhi koži zelo zgodaj lahko pojavijo gube in gubice.Pomanjkanje maščobe in vlage moramo nadomestiti s skrbno izbranimi ustreznimi negovalnimi preparati.

ZA ČIŠČENJE:
Uporabljamo blago čistilno mleko, izogibamo pa se uporabi mil in gelov, ki bi lahko kožo preveč sušili.
TONIZIRANJE:
Kožo osvežimo z blagim tonikom, nikakor ne sme vsebovati alkohola, lahko pa vsebuje pomirjevalne sestavine oz. dodatke zelišč.
NEGA:
Za dnevno nego uporabljajte vlažilno kremo, ki naj bo hkrati idealna podlaga za ličila.Za nočno nego uporabljajte izdatnejše-vitaminske kreme, za podlago pa lahko tudi razne serume oz. vlažilce kože. Čez dan lahko kožo večkrat popršimo z vlažilci za kožo.
LIČENJE:
Po nanosu primerne kreme za podlago nanesemo tekoči puder, ki naj bo obogaten z negovalnimi sestavinami, ki čez dan kožo ne bodo sušile. Puder bo v zimskih mesecih kožo še dodatno ščitil pred dehidracijo-izgubo vlage-zaradi mraza in vetra.

NASVET:
Suha koža je v pubertetnem obdobju zelo neproblematična. Prav zaradi tega se običajno z njeno nego začne prepozno- ob nastanku prvih gubic. Tudi suha koža potrebuje nego in sicer pred nastankom prvih gubic. Ne bo odveč posvet s kozmetičarko, ki vam bo svetovala uporabo ustreznih preparatov za nego doma, ter vam svetovala kako pogosto bi se morali prepustiti razvajanju in nahranitvi kože v kozmetičnem salonu.

Maska za suho kožo:
Pretlačite pol banane, dodajte par kapljic mandljevega olja ter par kapljic limoninega soka. Nanesite na očiščeno kožo obraza in vratu ter pustite delovati 15 minut. Sperite z mlačno vodo ter nanesite kremo.


Depilacija


Ko dolga krila zamenjamo s kratkimi, ko pospravimo zimske nogavice in zagledamo prve pomladne sončne žarke se tiste, ki na to ne mislite čez celo leto zamislite nad svoljimi poraščenimi nogami.

Poraščene noge ne spadajo v videz sodobne ženske – to že vemo. Kako pa s čimmanj truda dobiti oprimalen rezultat je že drugo vprašanje. Problem pa niso le poraščene noge – tudi roke, podpazduhe, obraz.... so deli telesa, ki morajo biti urejeni. Dlake lahko pulimo s pinceto, depiliramo s smolo, z aparati za depilacijo za domačo uporabo, jih brijemo, odstranjujemo z laserji... Nekateri od teh postopko nas rešijo dlak za dalj časa, po nekaterih postopkih dlaka zraste po nekaj dneh. Na nekaterih delih telesa se po določenih postopkih depilacije pojavi občutljiva, razdražena koža...
Ni nujno, da se odločite le za en postopek odstranjevanja dlak. Na rokah si recimo omislite depilacijo z voskom saj dlake tudi, če malenkost zrastejo ne 'bodejo' moteče. Obrvi je verjetno najbolje in najbolj precizno ovlikovati s pinceto, noge.... Vsaka si pač izbere zanjo najlažji in najprikladnejši način. Važno je le:

- da je postopek učinkovit
- da se postopek da zdržati – da bolečna ni prehuda
- da rdečica po postopku ni preveč dolgotrajna in moteča.

PLUSI IN MINUSI

BRITJE
Britje je hitro, neboleče, možnost je pojav vraščenih dlačic kak dan po britju. Žal pa dlake hitro zrastejo, so trde in bodejo.

PINCETA
Namenjena je za natančno odstranjevanje dlak, na mestih kjer je preciznost potrebna(obrvi). Postopek ni primeren za večje površine telesa, nam pa kdaj pride prav za manjše popravke.

KREME IN PENE ZA DEPILACIJO
Odstranjevanje dlačic na ta način je dokaj preprosto in neboleče. Če pa imate precej občutljivo kožo je možnost rdečine in skelečega občutka na koži. Priporočam, da preparat preizkusite na manjšem delu kože in če neugodne reakcije ni, se lotite večjih površin.

APARATI ZA DOMAČO UPORABO
Uporaba je priročna, saj imamo aparat vedno na dosegu, je pa samo odstranjevanje dokaj dolgotrajno, zanj si moramo sploh za večje površine kože vzeti dovolj časa. Samo odstranjevanje zna biti precej boleče, imele pa boste dalj časa lepo gladko kožo.

VOSEK
Odstranjevanje z voskom je sploh če ga prepustite izurjeni kozmetičarki zelo hitro. Če se boste odstranjevanja lotile doma si najprej nanesite vosek na manjšo površino kože in poskusite odstraniti, potem pa šele nadaljujte na večjih površinah kože. Z voskanjem se boste znebile dlak za dalj časa, pa tudi zrastejo običajno nežnejše dlačice.

EPILACIJA Z IGLO
Epilacija je precej boleča, primerna za manjše površine kože, saj se iglica zabode v mešiček vsake dlačice posebej. Če je dlačica odstranjena v pravi fazi rasti jo odstranimo za vedno.

LASER , ULTRAZVOK
Novejši načini depilacije, ki stremijo k temu, da je depilacija čim manj boleča, rezultat pa trajna odstranitev dlak..Želja strokovnjakov je, da se lahko 'obdeluje' tudi večje površine poraščene kože ter občutljivejše predele. Modernejše metode naj bi tudi zmanjšale količino obiskov za čim bolj trajen rezultat.



Mastna koža


Mastno kožo spoznamo po tem, da se sveti. Na videz je običajno groba,pore so razširjene. Koža je slabo prekrvavljena. Koža je premastna, ker lojnice izločajo preveč loja. Kako bo funkcionirala lojnica je odvisno od hormonskega ravnotežja, živčnega sistema ter starosti človeka.
V nasprotju s suho kožo se na mastni koži pogosto pojavljajo mozolji in ogrci, ker se lojnice zaradi pretiranega izločanja loja rade zamašijo. Osnovno načelo pri zdravljenju aken je, da normaliziramo delovanje lojnic in zavarujemo kožo pred vsem, kar bi jo utegnilo iritirati.


ČIŠČENJE MASTNE KOŽE
Za čiščenje kože lahko uporabljamo čistilna mleka za mastno kožo ali morda še bolj mila in gele namenjene čiščenju mastne kože.

TONIZIRANJE:
Kožo osvežimo s tonikom za mastno kožo ki je lahko v dolčenih primerih z dodanimi sestavinami, ki kožo pomirjajo in delujejo protivnetno.

NEGA:
Dnevno nego začnite s kremo,ki ne bo povzročila ,da bi se vaša koža čez dan svetila, hkrati pa naj bo idealna podlaga za ličila. Nočna krema naj kožo navlaži ter jo pomiri, ter prepreči, da bi se zbudile s kožo poln ogrcev. Za nego kože okrog oči vedno uporabljajmo preparate namenjene negi kože okrog oči.

LIČENJE:
Po nanosu primerne kreme nanesite tekoči puder za mastno kožo, ki vam bo zagotavljal mat učinek kože in preprečil masten lesk. Lahko pa si čez ta puder nanesete še puder v prahu s katerim si lahko make-up čez dan tudi popravljate.

Mastno kožo običajno že zgodaj začnemo negovati, saj jo spoznamo za »problematično«. Običajno že v pubertetnem obdobju obiščemo kozmetični salon in prosimo za nasvet, ter zgodaj začnemo uporabljati preparate za čiščenje in nego mastne kože. Prav je tudi, da hodimo na redna čiščenja kože v kozmetični salon. Ob pravilni in redni negi ostane taka v mladosti problematična koža lepa in sijoča še dolgo.


Maska za mastno kožo:

Zmešamo pol kocke kvasa z mlačno vodo, ter dodamo par kapljic limoninega soka. Masko nanesemo na očiščeno kožo obraza. Po 15 minutah oz . ko se maska strdi jo speremo z mlačno vodo ter kožo namažemo z ustrezno kremo.


Kaj koža potrebuje, če ne...


Vsakodnevne navade, pa naj bodo dobre ali slabe pustijo posledice na našem telesu in posledično prav tako na koži. Če veliko časa preživimo na prostem je pomembno, da si kožo zaščitimo, pomembna je tudi vsakodnevna rutina – čistilno mleko, gel, tonik, ustrezna krema...Kaj še vpliva na naš bolj svež izgled?

SPANJE
Neprespane noči povzročijo, da se zjutraj zbudimo zabuhle, s črnimi podočnjaki – kolobarji pod očmi. Tudi sama koža izgleda utrujeno, nevitalno.
Vsak človek potrebuje drugačno količino spanja. Zase vsak prav gotovo ve, kdaj se zbudi naspan – privoščite si dovolj spanja.

HRANA IN VITAMINI
Uživajte čimveč sadja, zelenjave, žit, nepredelane, nekonzervirane sveže pripravljene hrane, ter čimmanj hrane s 'praznimi' kalorijami.

Vemo tudi, da se alergične reakcije, ki so možne na določeno vrsto hrane(jajca, moka, oreščki, agrumi....) lahko kažejo na koži v obliki koprivnice – srbenja, kožne reakcije ki opozarja, da se določeni hrani raje izogibajmo.


KAJENJE
Nikotin v telesu povzroči marsikatero negativno reakcijo in prav tako pliva na poslabšanje stanja kože. Koža izgleda 'papirnata', sivo-bledikava, gubice so globlje in s tem je cel izraz obraza manj svež.

KOFEIN IN ALKOHOL
Poizkusite zmanjšati količino popitih kavic na najmanjšo možno mejo, ter si zraven skodelice kave vedno privoščite še velik kozarec vode. Alkohol pa- vsi vemo – za posebne priložnosti.

STRES
Zaradi stresa lahko nastanejo akne, dodatne gubice , koža pa postane bolj občutljiva.

PRETIRANO PRHANJE IN UMIVANJE
S prepogostim umivanjem, ter uporabo pretiranih količin mila boste naredili sebi in svoji koži medvedjo uslugo. Mila ter prevroča voda izsušita kožo. Uporabljajte nevtralna mila in še to v majhnih količinah samo na mestih kjer je to nujno potrebno, kopel pa naj ne bo prevroča. Raje kot za vsakdnevno kopanje se odločite za prhanje z mlačno vodo z uporabo minimalnih količin mila.

VODA
Že ptički čivkajo, kako pomembno je pitje zadostnih količin vode za naš organizem. Z zadostnim vnašanjem vode v telo zagotovimo tudi naši koži dovolj notranje vlage. Pijmo v manjši količinah večkrat na dan. Težko je, da bi s pitjem vode pretiravali, saj je včasih že popiti zadostno količino težko. Je pa res, da bi s popitjem prekomernih količin vode iz telesa odplavljali ne samo odvečne snovi in telesu zagotavljali vlago ampak bi telo postopoma siromašili tudi za organizem pomembnih snovi.

DODATNA NEGA
Poleg vsakodnevne rutinske nege dože priporočam še piling oz. luščenje odmrlih celic kože,kar lahko storite doma ali pa se prepustite spretnim rokam kozmetičarke, ki vam bo kožo tudi zmasirala, ter vam kožo nahranila z ustrezno masko.

****MASKA S SKUTO***
Veliki žlici skute dodajte nekaj kapljic olivnega olja. Masko nanesite na obraz in pustite delovati 15 minut. Sperite z mlačno vodo.


Pedikura


Ponavadi večino časa posvetimo negi obraza, las in rok šele nekje na koncu je skrb za naše noge. Noge so obremenjene skozi vse leto in ni prav, da se na njih spomnimo samo poleti, ko so noge,predvsem pa naša stopala in nohti bolj izpostavljeni pogledom. Obisk kopališč ter odprti sandali nas običajno opozorijo, da je nega stopal nujna.

Nega nog ni samo lakiranje je tudi vsakodnevno umivanje nog ter mazanje z ustrezno kremo. Pomembno je, da noge po umivanju vedno dobro obrišemo, da med prsti ne ostaja vlaga s čimer je manj možnosti za nastanek glivic. Pomembno je, da kadar je možno namesto sintetičnih nosimo bombažne nogavice ter poskrbimo da noge dihajo v udobnih, zračnih čevljih.


Kdaj obišemo pedikerja?
Pri zdravih nogah brez posebnih težav obišite pedikerja preventivno na tri mesece, kadar pa se pojavi problem pa po potrebi.
Najpogosteje pridejo k pedikerju stranke s problemom otišancev, kurjih očes, glivic na nogah in nohtih, vraščenih nohtih , trdo kožo na podplatih... ali pa je pred njimi za njih pomemben dogodek kot je na primer poroka.

S pedikuro torej rešujemo probleme nog, ter tudi poskrbimo za njihov lepši izgled. Pri negi nog smo uspešni, kadar nas pri hoji noge-podplati ne bolijo in je koža na podplatih negovana. Lakiranje nohtov je pika na i za celostno dobro počutje vas in vaših nog.


Kako pravilno strižemo nohte?
Pri otrocih strižemo nohtke naravnost, pri odraslih oz. starejših pa v smeri rasti nohta torej glede na naravno obliko nohta.

Obisk pri pedikerju traja približno eno uro. V tem času vam bo pediker uredil stopala ter vam svetoval in odgovoril na morebitna vprašanja o tem kako pravilno negovati nohte in kožo vaših stopal. Priporočam pa vam, da se dogovorite tudi za naslednji obisk, ter s tem poskrbite za redno nego vaših nog.


Suha koža


Suha koža je tanka in nežna. Pore so zelo majhne, na licih so lahko vidne drobne žilice. Suha koža izloča manj loja, maščobna plast na njeni površini je pretanka, zato se začne luščiti.

Pri pomanjkljivi negi se na suhi koži zelo zgodaj lahko pojavijo gube in gubice.Pomanjkanje maščobe in vlage moramo nadomestiti s skrbno izbranimi ustreznimi negovalnimi preparati.

ZA ČIŠČENJE:
Uporabljamo blago čistilno mleko, izogibamo pa se uporabi mil in gelov, ki bi lahko kožo preveč sušili.

TONIZIRNJE:
Kožo osvežimo z blagim tonikom, nikakor ne sme vsebovati alkohola, lahko pa vsebuje pomirjevalne sestavine oz. dodatke zelišč.

NEGA:
Za dnevno nego uporabljajte vlažilno kremo, ki naj bo hkrati idealna podlaga za ličila.Za nočno nego uporabljajte izdatnejše-vitaminske kreme, za podlago pa lahko tudi razne serume oz. vlažilce kože. Čez dan lahko kožo večkrat popršimo z vlažilci za kožo.

LIČENJE:
Po nanosu primerne kreme za podlago nanesemo tekoči puder, ki naj bo obogaten z negovalnimi sestavinami, ki čez dan kožo ne bodo sušile. Puder bo v zimskih mesecih kožo še dodatno ščitil pred dehidracijo-izgubo vlage-zaradi mraza in vetra.

NASVET:
Suha koža je v pubertetnem obdobju zelo neproblematična. Prav zaradi tega se običajno z njeno nego začne prepozno- ob nastanku prvih gubic. Tudi suha koža potrebuje nego in sicer pred nastankom prvih gubic. Ne bo odveč posvet s kozmetičarko, ki vam bo svetovala uporabo ustreznih preparatov za nego doma, ter vam svetovala kako pogosto bi se morali prepustiti razvajanju in nahranitvi kože v kozmetičnem salonu.

MASKA ZA SUHO KOŽO:
Pretlačite pol banane, dodajte par kapljic mandljevega olja ter par kapljic limoninega soka. Nanesite na očiščeno kožo obraza in vratu ter pustite delovati 15 minut. Sperite z mlačno vodo ter nanesite kremo.


Valentinovo ličenje


PRED IN PO LIČENJU.
- Negujmo kožo obraza in predel okrog oči z ustreznimi preparati, saj bo le na negovani koži vaše ličenje lahko popolno.
- Pred spanjem ličila temeljito odstranimo!!!

NEKAJ PRAVIL LIČENJA
- Poletno ličene naj bo lahkotnejše, zimsko zahteva običajno več pudranja in intenzivnejše barve
- Dnevni make-up naj ne bo preveč izrazit (bolje manj kot preveč). Pri večernem make-upu si dovolimo drznejše odtenke in intenzivnejše barve. Malo lesketanja v obliki bleščic pa bo poživilo slavnostni večerni make up.
- Ljudje smo različni-vsem ne pristajajo iste barve- preizkušajte različne barve, ali pa za nasvet vprašajte strokovnjaka.
- Če se le da si naredite dnevni make up pri dnevni svetlobi, večerni make up pa pri umetni svetlobi.

Ličenje začnite z nanosom ustrezne polage. To naj bo tonirana krema ali tekoči puder. Razlika med pudri in tonranimi krememi je v tem, da so pudri bolj obstojni in vsebujejo več pigmentov, tonirane kreme pa kožo obarvajo nežneje v naravni barvi. Pomembno je, da izberete pravi odtenek, ker bo le z enakomerno obarvanim tenom izgled celotnega ličenja učinkovit . Če ste se vajene vsakodnevno ličiti vendar za slavnostno ličenje ne želite izrazito spremeniti svojih običajnih barv lahko svojemu osnovnemu ličenju dodate le nekoliko blešic v tisti barvi, ki bo pristajala vašim osnovnim barvam make upa in oblačilom, ki jih boste za to priložnost nosile. Paleta barv bleščic je res velika, mogoče bo še najbolje, če posežete po srebrnih ali zlatih odtenkih bleščic. Če se običajno ne ličite, za to priložnost pa ste želeli presenetiti....sebe...partnerja... nanesite nežno puder podlago ali mogoče še lažje puder kremo , nato nanesete na oči maskaro, ki naj bo vodoodporna (zdrži tudi mencanje okrog oči), ter si na veke nanesite nežno svetlečo senčko. Ustnice povdarite z lip glosom v svetli lesketajoči barvi ter si na lička za svež izgled nanesite nežno senčilo za ličnice.

Kožo moramo začeti negovati že v mladosti, če pa v tem obdobju niste imele »problematične« kože je morda čas začetka nege kože, ko se srečamo z uporabo ličil.

Ne pozabit na občasne obiske pri dobri kozmetičarki, ki vam bo z veseljem svetovala in poskrela za dobro počutje vaše kože, ter odgovorila na vaše morebitna vprašanja glede kože, ličenja...


Vaša urica


Morda ste naveličane vsakodnevnega hitenja in ste si končno 'utrgale' urico samo zase? Morda se boste zvečer kam odpravile ali pa si želite ta dan izgledati sveže in urejeno ter imeti občutek, da ste storile nekaj koristnega zase.

Najprej se posvetite svojim lasem, ter jih temeljito umijte ter sfrotirajte. Kožo obraza sčistite z mlekom in tonikom ter poglejte, če iz linije 'štrli' kakšna obrv in jo izpulite. (Če so obrvi potrebne generalnih popravkov se boste kasneje dogovorile za obisk kozmetičarke). Nato si pripravite parno kopel za obraz. V posod vrele vode namočie ščepec kamilic, pokrijte glavo z brisačo ter držite obraz nad paro pet do petnajst minut (pazite ,če imate popokane kapilara)! Po kopeli si naredite nežen piling, da si s kože zdrgnete odmrle proženele celice. Nego nadaljujte z nanosom primerne maske za vašo kožo. Ne komplicirajte. Pravijo, da je sadje, ki je primerno za vaš želodec primerno tudi za nanos na kožo. Pretlačena banana s par kapljicami olivnega olja za suho kožo, ali kvas raztopljen v mlačni vodi za mastno kožo bo po 15 minutah na koži pričaral sežino. Lahko si nanesete tudi kupljeno masko, ter se držite na njej napisanih pravil za uporabo.

Ko masko sperete z mlačno vodo kožo spet tonizirate, uporabite serum ali vlažilec pod kremo ter kremo ki jo dnevno uporabljate.

Ko ste osvežili svoj izgled ne smete pozabiti še na ureditev rok in stopal. Nohte na rokah si nalakirajte s prozornim ali z 'mlečnim' lakom. Trdo kožo na nogah si zdrgnite s plovcem ali s posebnim loparčkom, nato pa si nohte nalakirajte s kakšnim bolj 'odštekanim' lakom.

Da se boste bolje počutile si obraz nežno naličete. Ne pretiravajte – izberite nežno puder podlago ali obarvano kremo, oči si poudarite z nežno senčko, trepalnice si poudarite z maskaro, saj bodo prav lepo povdarjene trepalnice lepo zaokrožile vaš bleščeč pogled. Ustnice očrtajte s črtalom, s črtalom si lahko pobarvate tudi ustnice , ter si namažite setleč glos. Barva bo na ustncah tako zdržala dlje.Lička si osvežite s senčilom za ličnice in pripravljene ste....


Vsakodnevno čiščenje kože


Ste se kdaj vprašali ali pravilno negujete svojo kožo? Ali uporabljate prave preparate za svojo kožo in ali jih znate dejansko pravilno nanašati? Se kdaj morda zbudite naličeni še od prejšnjega dneva? Da se to ne bi dogajalo, osvojite večerni ritual čiščenja kože.

Veliko škode lahko naredite, če nanašate preveč neustreznih preparatov in ali pa lahko tudi ustrezne preparate nanašate prepogosto. Seveda pa ni dovolj tudi,če kožo le splaknemo z vodo, ker si s tem ne bomo temeljito očistili umazanije, ki se je na koži nabirala čez dan.

ČIŠČENJE OBRAZA V 5 KORAKIH

PRVI KORAK – ČIŠČENJE KOŽE OKROG OČI

Če si ličite oči je to vaš prvi korak do očiščene kože.

Če uporabljate tekoč preparat ga nanesite na vatko ter si s potegi vatke od zunanjega očesnega kota proti notranjemu očistite očesni make up. Zunani očesni kot se pri tem fiksirajte z drugo roko.

Če uporabljate preparat v gelu preparat nanesite na konice prstov ter s krožnimi gibi masiramo zaprte oči dokler maskara ne 'popusti'. Z vlažnimi vatkami očistimo oči od zunanjega kota proti notranjosti.

DRUGI KORAK – ČIŠČENJE OBRAZA S ČISTILNIM GELOM ALI MLEKOM

Čistilni preparat nanesemo s krožnimi gibi na navlaženo kožo in ga nežno vtremo. Preparat speremo z mlačno vodo ( vroča ali preveč hladna voda lahko poškoduje kapilare in preveč odpre ali zapre pore) lahko tudi z gobico ali vlažno vatko. Čistimo, dokler ja na vatki še sled umazanije.

TRETJI KORAK – TONIZIRANJE KOŽE

Tonik nanesemo na vatke ter si s potegi od sredine obraza proti robu nanesemo tonik. Tonik kožo navlaži ter ji vrne zaščitni kisli plašč. Torej nanj ne smemo pozabiti.

ČETRTI KORAK – NEGA OKROG OČI

Kremo za predel oči si nanesemo s krožnimi gibi. Začnemo na zunanjem robu ter krožimo najprej pod očmi do notranjega roba ter nato po veki nazaj.

PETI KORAK – NANOS KREME

A – Če je vaša koža zahtevna in suha si pred nanosom kreme nanesite serum oz. ustrezen vlažilni preparat.

B – Nanesemo kremo za obraz s krožnimi gibi navzgor in proti robu obraza.

Pri drugem, tretjem in petem koraku ne pozabite na področje vratu!


Marjanca Božič Kostanjšek s.p.,
Prelovčeva ulica 7, 5280 Idrija
Dražgoška 14, 4226 Žiri